Турската чешма
В осемдесетте години на двадесети век в залива на Ахтопол, акустира необикновена лодка. Двуостра грубо изработена, с пет гребла, по две на двата борда и едно на кърмата. На невисока мачта било закрепено право, грубо платно. Екипажа от пет човека били странно облечени. След като слезли на брега моряците наклали огън под съд с овално дъно закачен на триножник. От около пет литрова амфора наляли вода и сложили едри късове месо.
Изненадата била още по-голяма когато двама от моряците с по една амфора се отправили, без чужда помощ за вода към най-стария извор, снабдявал Ахтопол от древността – „Турската чешма”.
Странните мореплаватели се представили като „Аргонавти”. Изработели си лодката за две години по проект от древността, от кедрови дъски, закрепени с дървени клинове.
Аргонавтите спрели в Ахтопол, защото пътувайки по западното крайбрежие на Черно море, те са имали сведения от къде могат да се снабдят с прясна вода.
На мястото на днешния Ахтопол в древността е съществувало селище, за което нищо не знаем. За първи път, шестстотин години преди Новата ера, Ахтопол е известен като тракийско селище „Авликон Тихос”.
При проучване на акваторията на Ахтополския залив и извън него са открити котви и други археологически материали, отнасящи се около 1200 г. пр.н.е.