От всички български реки Велека е избрала най-красивия начин да се влее в Черно море. Устието й се намира южно от Синеморец в границите на Природен парк "Странджа" – в най-югоизточните части на България , близо до българо-турската граница. Стигането до реката през пролетта е истинско приключение за сетивата.
Близо до Ахтопол в долината на Велека може да се видят естествени находища на красивото и лековито блатно кокиче.
Обикновеното блатно кокиче /Leucojum aestivum/, наричано и "лятно блатно кокиче", е тревисто многогодишно растение. Разпространено из лонгозните гори, периодично заблатяващите се ливади и крайречни тераси по поречието на река Велека.
В естественото си находище, при достатъчно влага и хранителни вещества, без намесата на човека то расте на едно и също място десетилетия. Цветето е много красиво и оригинално, не случайно през последните години се търси изключително много от любителите градинари в цял свят като декоративен вид.
Включено е в Червената книга на България с категория рядък вид.
Блатното кокиче е включено в приложенията на Закона за биологичното разнообразие и подлежи на регулирано опазване и ползване. То се използва като суровина за фармацевтичната промишленост.
Едно от най-големите постижения на нашата фармацевтична промишленост е създаването на лечебния препарат нивалин. Активното вещество на нивалина е алкалоида галантамин. Първоначално галантаминът е открит у нас в обикновеното кокиче, а по-късно и в блатното кокиче. Използва се надземната част.